System ERP to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Wybór właściwego systemu jest niezwykle ważny, gdyż stanowi inwestycję na lata.
Jaki jest cel wdrożenia systemu ERP w firmie?
Oprogramowanie ERP instaluje się w zgodzie z celem biznesowym, który powinien być jak najdokładniej zdefiniowany. Projekty wdrożeniowe są nieudane z jednej przyczyny, jest nim brak celu bądź też niewłaściwe jego sformułowanie. Musimy od początku wiedzieć, czego potrzebujemy, rozważać perspektywę długofalowo, przewidywać pewne rzeczy, np. rozwinięcie prowadzonej przez nas działalności. Naszym celem nie może być jedynie wdrożenie nowego systemu, powinno chodzić o wyznaczanie celów mierzalnych, wyrażanych przy pomocy konkretnych liczb. Przedsiębiorca powinien już na samym początku rozmawiać z przedstawicielami firm dostarczających systemy o celach biznesowych. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w artykule “Oprogramowanie ERP – nowoczesny system zarządzania dla firm”, który zawiera szczegółowy opis podsystemów ERP, ich funkcje oraz korzyści wynikające z zastosowania systemów klasy ERP w przedsiębiorstwie.
Czy powinniśmy skorzystać z gotowego rozwiązania ERP czy specjalnie dedykowanego?
Niewielkie przedsiębiorstwa mogą sięgnąć po małe, nieskomplikowane systemy ERP, bardziej rozbudowane, sprawdzą się w średnich i dużych firmach. Wśród rozwiązań bardziej rozbudowanych wymienimy rozwiązania: gotowe i dedykowane. System gotowy sprawdzi się w tych przedsiębiorstwach, które w ich odczuciu nie różnią się niczym od innych podobnych. Struktura tych przedsiębiorstw będzie typowa dla tego segmentu firm, chodzi więc o implementację modułów i ich podstawowej konfiguracji wg parametrów danej firmy. Wszędzie tam, gdzie dynamika działania jest duża, odchodzi się od gotowych systemów na rzecz dedykowanych systemów ERP. Dedykowane systemy ERP oprócz gotowych modułów, posiadają środowisko do budowania i rozwijania funkcji specyficznych dla danej firmy. Za każdym razem powinniśmy korzystać z usług dostawców, którzy specjalizują się w danych rozwiązaniach. Przede wszystkim chodzi więc o to, żeby stawiać na doświadczenie. Rozwój dedykowanych rozwiązań to praca na lata, dlatego też niezwykle istotne będzie podejście partnera, z którym nawiążemy współpracę do dalszych jej etapów.
Co należy wziąć pod uwagę, przy wyborze systemu ERP?
System ERP powinien cechować się elastycznością, dopasować się do rozrastających procesów biznesowych. Oprogramowanie musi się sprawdzać, na bardziej wymagających niż dotychczas rynkach. Firma, którą wybierzemy, by zainstalowała nam system, powinna być wiarygodna, dobrze by było, żeby miała ugruntowaną pozycję na rynku. Dużym ułatwieniem będzie możliwość przetestowania wersji demonstracyjnej oprogramowania, pozwoli nam to rozeznać się, jak nam się pracuje z danym systemem oraz jak działa interfejs. Przy wyborze ERP dla naszego przedsiębiorstwa, powinniśmy mieć na uwadze referencje innych firm, które korzystały już z danego oprogramowania. Ważne jest, żeby mieć świadomość, iż dany system możemy wdrażać na inne sposoby, co robi różnicę w kontekście użytkowania. Zwróćmy uwagę na firmę, która dokonuje wdrożenia, czasami jest tak, że procesu dokonuje producent oprogramowania, z uwzględnieniem, że zazwyczaj instalatorem jest sieć partnerów wdrożeniowych.